Bu yazı 19 Eylül 2012, Çarşamba 00:18:06 tarihnde eklendi. 8666 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KREDİ DOSYA MASRAFININ İADESİ - Av.Merve Güven

Son günlerde gerek basında sıkça karşımıza çıkan gerek ise tarafıma en çok danışılan bir konu var:
KREDİ DOSYA MASRAFININ İADESİ

 

Kredi kullananların yapmış oldukları dosya masrafı iade ediliyor mu? Faydalı olacağına inanarak bu konuda sizlere kısaca bilgi vermek istiyorum.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin emsal teşkil eden ve basında yankı uyandıran kararında, banka ile müşterinin imzaladığı kredi sözleşmesinde “dosya masrafı” adı altında masraf alınmasına ilişkin bir hükmün bulunmaması durumunda bankanın müşteriden aldığı dosya masrafının yasal olmadığından tüketici müşteriye iadesine karar vermiştir. Dolayısıyla bankalar, kredi sözleşmesinde böyle bir masrafın alınacağı dair hüküm yoksa ve istediği masrafın nedenini ispatlayamıyorsa müşterisinden aldığı ücretleri geri ödemek zorunda kalmaktadır.

Ancak bunun için öncelikle ilgili bankaya bir dilekçe ile başvurarak kullandığınız krediye ilişkin yapmış olduğunuz masrafın iadesini talep etmeniz gerekmektedir. Talebinizin reddedilmesi halinde, şayet dosya masrafınız 1.161,67 TL’nin altında ise bulunduğunuz yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyetine bir dilekçe ile başvurunuz. Dosya masrafı bu tutarın üzerinde ise, o halde Tüketici Mahkemesi’ne dava açmanız gerekmektedir.

Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri şimdiye kadar kredi müşterisi tüketicinin yapmış olduğu dosya masrafının iadesi ile tüketici lehine kararlar vermiştir. Sonuç çıktıktan sonra ise tüketici ve bankaların karara itiraz etmek için 15 gün yasal süreleri bulunmaktadır. Hakem Heyeti’nin tüketici lehine vermiş olduğu kararlara karşı bankalar genellikle Hakem Heyeti Kararının kaldırılması için mahkemeye itiraz davası açmaktadırlar. Bu aşamada ise sözleşmede “dosya masrafı” adı altında müşteriden masraf alınacağına ilişkin bir hüküm varsa ve banka istediği masrafın nedenini ispatlarsa, bu masrafların ne kadar olduğuna ilişkin hesap yapılmakta, hesap edilen tutarın üzerinde yapılan masrafın tüketiciye iadesine karar verilmektedir. Şayet sözleşmede dosya masrafı alınacağına ilişkin hüküm yok ise, o halde mahkeme, bankanın tüketiciden dosya masrafı adı altında aldığı paranın tamamının iadesine karar vermektedir. 

Bu bağlamda, öncelikle mutlaka bir hukuki destek alarak herhangi bir bankadan kullanmış olduğunuz krediye ilişkin yapmış olduğunuz dosya masrafı varsa, öncelikle ilgili bankaya bir dilekçe ile başvurarak yapmış olduğunuz masrafın iadesini talep etmenizi, bankanın iade yapmaması halinde ise, şayet bu dosya masrafı 1.161,67 TL’nin altında ise yine bir hukuki destek ile Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne dilekçe ile başvurmanızı, bu tutarın üzerinde ise Tüketici Mahkemesi’ne dava açarak bu hukuki imkândan yararlanmanızı tavsiye ederim. 

Diğer Av.Merve Güven Yazıları
Hangi Futbol Takımının Taraftarı sınıf?
Beşiktaş
% 50
Fenerbahçe
% 0
Galatasaray
% 0
Trabzonspor
% 50
 
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı