Bu haber 21 Mayıs 2012, Pazartesi 17:30:13 tarihinde eklendi. 688 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Artvin Valiliği?nden civa zehirlenmesi açıklaması

Artvin Valiliği, civa zehirlenmesine ilişkin açıklamada bulundu.
Artvin Valiliği?nden civa zehirlenmesi açıklaması

Artvin Valiliği, 21 Mayıs 2012 Pazartesi günü Hopa ilçesi Sugören İlköğretim Okulu’nda meydana gelen civa zehirlenmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Artvin Valiliği tarafından yapılan açıklamada; “ İlimiz Hopa İlçesi Sugören İlköğretim Okulu “Fen ve Teknoloji” dolabının Aralık 2011 tarihinde öğrenciler tarafından açıldığı, dolaptan civa alındığı, civanın sınıfa döküldüğü ve civa ile öğrencilerin oynadığı, Z.D. adlı öğrenci ve 3 arkadaşı tarafından dolaptan civa alındığı ve evlerine götürüldüğü anlaşılmıştır.

Z.D’nin evinde babanın, annenin ve diğer 3 kardeşinin bulunduğu ortamda civa ile oynandığı daha sonra anne tarafından dökülen civanın elektrik süpürgesi ile çekildiği anlaşılmıştır.

Bundan sonra 3 yaşındaki çocuğun hastalandığı, şubat ayının ilk haftasında kulak iltihabı şikayeti ile Hopa Devlet Hastanesine götürüldüğü, Hopa ve diğer çevre hastanelerinde hastalığın sebebi teşhis edilemediği için KTÜ Farabi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildiği, burada 1,5 ay süresince gördüğü tedavinin ardından “Civa Zehirlenmesi” teşhisi konularak 14 Mayıs 2012 tarihinde Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesine sevk edildiği, burada çocuk ile beraber ailenin diğer fertlerinin de kontrol ettirildiği, anne, baba ve diğer çocuklarda da civa etkilenmesinin tespit edildiği, bunun üzerine “Çanakkale Gezisine” gitmekte olan 8. Sınıf öğrencileri okul müdürü M.A. tarafından 18 Mayıs 2012 tarihinde Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesine götürüldüğü, 8. Sınıf öğrencileri, bir öğretmen ve okul müdürünün vücudunda civa olduğu tespit edilmiştir.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından civadan etkilenen öğrencilerin tedavi ve takipleri için gerekli ilaç temini Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden talep edilmiştir. Tedaviler Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi koordinasyonunda Artvin Hopa Devlet Hastanesinde İlgili uzman hekimler tarafından yapılacaktır.

Hopa Sugören İlköğretim Okulu’nda 231 öğrenci, 22 personel olmak üzere toplam 253 kişi ile civadan etkilendiği düşünülen ailelerin kan ve idrar tahlilleri Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi ve Artvin İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda Ankara Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı ve Erzurum Halk Sağlığı Laboratuvarında kontrol amaçlı tetkik edilecektir.

Konuyla ilgili olarak Artvin Valiliği  (İl Milli Eğitim Müdürlüğü) tarafından inceleme başlatılmış olup, 2 denetim elemanı görevlendirilmiştir.”ifadelerine yer verildi.

ETİKETLER :
Hangi Futbol Takımının Taraftarı sınıf?
Beşiktaş
% 50
Fenerbahçe
% 0
Galatasaray
% 0
Trabzonspor
% 50
 
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı