11 Aralık 2016 Pazar

Rebiülevvel Ayı Mesajı ve Cuma Mesajı Sözleri Smsleri 2016

En Makbul Kandil Duası oku 2016 - Kandil Günü Okunacak Dilek Duaları ve Kılınacak Namaz

Bugün Peygamber Efendimizin doğduğu gün olan mübarek Mevlid kandilidir. Kandil günü dilek kapıları açıktır ve okunana her dua ve dilenen her dilek hayırlı ise Allah'ın izni ile kabul olur. Bugün hangi dua okunur ve dileğin olması için hangi namazlar kılınır? Nasıl dua edilmeli ve nasıl hacet namazı kılınmalıdır?

10 Aralık 2016 Cumartesi 15:28
En Makbul Kandil Duası oku 2016 - Kandil Günü Okunacak Dilek Duaları ve Kılınacak Namaz
Bugün Peygamber Efendimizin doğduğu gün olan mübarek Mevlid kandilidir. Kandil günü dilek kapıları açıktır ve okunana her dua ve dilenen her dilek hayırlı ise Allah'ın izni ile kabul olur.  Bugün hangi dua okunur ve dileğin olması için hangi namazlar kılınır? Nasıl dua edilmeli ve nasıl hacet namazı kılınmalıdır?

Kandil gecesinde kılınacak olan tespih namazı olarak da bilinen namaz kaç rekattır nasıl kılınır? Hcet namazı nasıl kılınır ve nasıl dua edilmelidir? İşte en ince ayrıntısı ile hacet namazı ve kılınışı.


KANDİL NAMAZI VE DUASI
“Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym”

“Allâhü Ekber” diyerek namaza başlanır. Yukarıdaki tesbih:

– “Sübhâneke…”den sonra 15 kere, 
– Zamm-ı sureden sonra 10 kere, 
– Rükûda 10 kere, 
– Rükûdan doğrulunca 10 kere, 
– Secdede 10 kere, 
– Secdeden doğrulunca 10 kere, 
– İkinci secde de 10 kere, okunur.

*Böylece birinci rekat kılınmış olur.

İkinci rekata kalkılınca Fâtiha-i şerîfeden önce yine 15 kere, diğer yerlerde de, tarif edildiği gibi 10’ar kere okunarak 4 rek’at tamamlanır. Mevlid Kandili tesbih namazının diğer tarafları aynen diğer namazlarda olduğu gibidir. Fark sadece okunan tesbihlerdir.

İkinci rekatte oturulduğunda, ” Et-tehiyyâtü “ den sonra, ” Allâhümme salli “ ve “Allâhümmebârik”, üçüncü rekat için ayağa kalkıldığında da ” Sübhâneke ” okunacaktır.


MEVLİD DUASI

Elhamdülillahi Rabbil Alemin…

Ey mahlûkatı yoktan vâreden, hata ve kusurlarımıza bakmaksızın biz kullarına mağfiret kapısını açan, zayıfların yardımcısı, günahların bağışlayıcısı, âlemlerin tek sahibi olan Yüce Allah!

Bizleri en güzel biçimde yarattın, sayısız nimetlerinin içerisinde bulunuyoruz. Bu nimetlerin en büyüğü, bize ihsan ettiğin İslam, iman ve Kur’an’dır. Bizleri ebediyen bu lütuftan ayırma ya Rabbi!

Sana sonsuz şükürler olsun Ya Rab! Sen bütün mahlûkata merhametli, bilhassa mü’minlere lütufkârsın. İnanmış insanlar olarak bizler de Senin huzuruna geldik, sana yönelip ellerimizi açtık, yalvarıyoruz, dualarımızı kabul eyleyip bizleri huzurundan boş çevirme ya Rabbi!

Kıyamet gününün tek sahibi Sensin. Bize orada lütfunla, merhametinle, ebedi saadetin ve cennetinle ikram eyle ya Rabbi!

Yalnız Sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizlere ilahi rahmet hazinenden bol bol yardım ihsan eyleyip bizleri ibadetin, itaatin hayırlı ve nurlu yolundan ayırma ya Rabbi!

İman ve hidayet üzere devamlı olmayı, müttakîlerin yolundan gitmeyi, şu kısacık dünya hayatımızı iffetimiz, şerefimiz ve haysiyetimizle geçirmeyi nasib eyle ya Rabbi!

Ey Yüceler Yücesi Allahımız! Alemlere rahmet olarak gönderdiğin sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)’in Senin Yüce Zâtından istediği bütün hayırlı ve güzel şeyleri biz de Senden istiyoruz. O’nun sığındığı her türlü kötülükten biz de Sana sığınıyoruz. Hz. Muhammed Mustafa hürmetine ibadetlerimizi, dualarımızı, hayır ve hasenâtımızı kabul eyle ya Rabbi!

Bizleri bağışla, imanda, İslam’da, ibadette, hayır ve hasenâtta dâim kıl!

Bizleri ilâhi rahmetine erişen, iki cihan saadetine kavuşan kullarından eyle ya Rabbi!

Ya Rabbi! İlahi rahmetine sağındık, merhametine güvendik, bize acırsın, bizi affedersin diye ellerimizi açıp huzuruna geldik. Sen affedicisin, affetmeyi seversin, bağışlamayı seversin. Bizleri huzurundan boş çevirme ya Rabbi!

Senden geldik Sana döneceğiz. Senin rızanı ve hoşnutluğunu arıyoruz. Senden, lütfunla cennetini, dünya ve ahiret saadetini, Sevgili Peygamberimizin şefaatini istiyoruz. İhsan eyle ya Rabbi!

KANDİL MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

Anahtar Kelimeler: KandilKandil DuasıDuaNamaz
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV